STIRI din Comunitatea Românilor din Republica Serbia (ANP AGERPRES)

ShareShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

1121 19:21:56 (Corespondenţă) Asociaţie: Copiii românilor din Serbia de nord-est, împiedicaţi să studieze limba română

Kladovo, 21 nov – Trimisul special al AGERPRES, Florian Copcea, transmite: ‘A scăzut nejustificat numărul elevilor care învaţă limba română cu elemente ale culturii naţionale în administraţiile şcolare Zajecar şi Pozarevac din Serbia de nord-est’, a declarat vineri, pentru AGERPRES, preşedintele Asociaţiei pentru Tradiţia şi Cultura Românilor ‘Dunărea’, Tihan Matasarevici. Potrivit sursei citate, în anul 2013, înainte de deschiderea anului şcolar, după finalizarea unei anchete de inventariere a familiilor interesate să-şi dea copiii la studiul facultativ al limbii române, aproape 1.000 de elevi din ciclurile primare îşi exprimaseră dorinţa ‘de a urma în afara orelor de program cursurile de limba română propuse’. ‘Chiar şi pe durata de două luni şi jumătate a derulării unui proiect finanţat de Consiliul Naţional al Minorităţii Naţionale Române (CNMNR) au existat în evidenţa diferitelor entităţi instituţionale şi ale societăţii civile aproximativ 900 de elevi din clasele I-VIII şi 628 elevi din şcolile medii’, a adăugat Matasarevici. În opinia acestuia, cu toate eforturilor făcute de CNMNR, ‘autorităţile au introdus obiectul de studiu limba română numai în 13 unităţi şcolare din Timoc, fapt care a determinat înscrierea doar a 393 de elevi, restul neputând să urmeze cursurile iniţiate, din cauza lipsei de cadre didactice, a logisticii necesare desfăşurării în condiţii optime a cursurilor şi a ameninţărilor venite din partea reprezentanţilor unor partide politice care sprijină în Serbia de nord-est naţionalismul’. ‘Făcând abstracţie de anumite presiuni exercitate în zonele Timoc, Morava, Homolie şi sudul Dunării de unele grupuri ostile românismului, nu este exclus ca şi din această cauză părinţii să nu-şi mai fi lăsat copii să participe la învăţarea limbii române’, a afirmat Matasarevici. Liderul românilor din sudul Dunării consideră că altfel nu se explică de ce, în anul şcolar 2014-2015, în Administraţia Şcolară Zaicear au fost înfiinţate numai 10 grupe cu un efectiv de 161 de elevi din ciclu primar şi şcoli medii, iar în Administraţia Şcolară Pojarovăţ – doar 9 grupe cu numai 132 de elevi. ‘De menţionat – în oraşul Maidanpek, 17 elevi din ciclul primar şi 11 elevi de la şcoala medie intenţionează să participe la cursurile organizate, dar, chipurile, autorităţile nu au identificat un profesor pentru a preda limba română cu elemente ale culturii naţionale’, a concluzionat Tihan Matasarevici. El a mai spus că intervenţiile CNMNR şi ale ONG-ului pe care îl conduce au fost cele care au convins autorităţile administraţiilor publice locale şi de învăţământ să intensifice în Serbia de nord-est procesul de învăţământ în limba română, ‘dar demersurile respective sunt obstrucţionate chiar şi de părinţii elevilor care ar trebui să-şi conserve limba maternă şi să-şi apere identitatea, însă se tem de repercusiuni, cercurile anti-româneşti, favorabile curentului vlah, nefiind de acord cu decizia lor’. ‘Tocmai de aceea asociaţia noastră acţionează pentru promovarea limbii române atât în şcoli, cât şi în spaţiul non-guvernamental’, a explicat Tihan Matasarevici.AGERPRES/(editor: Ionuţ Mareş) Redactori: /cop/ciu/ion | ID: 3819887 | Data: 2014-11-21 19:21:56 | Slug: Serbia-Kladovo-români-şcoală

 

1121 16:27:34 (Corespondenţă) Zeci de români au participat la hramul bisericii din Malainiţa, în Timoc

Malainiţa, 21 nov – Trimisul special al AGERPRES, Florian Copcea, transmite: Zeci de credincioşi români din satele din Timoc s-au aflat în pelerinaj, vineri, la Malainiţa, unde au fost sărbătoriţi Sfinţii Mihail şi Gavril, ocrotitorii primei biserici româneşti în Serbia de nord-est, construită în perioada 2004- 2005. Preacucernicul Părinte Protopop Boian Aleksandrovici, Vicarul Timocului, cel care a avut curajul să zidească, după aproape 180 de ani de sete duhovnicească, un lăcaş de cult în care slujbele şi celelalte orânduieli creştine să se săvârşească în limba pitoresc arhaică utilizată în zonă, a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu un ales sobor de preoţi ai Protopopiatului ortodox român ‘Dacia Ripensis’, cu sediul la Negotin. ‘Este o mulţumire că sub acoperişul acestui sfânt lăcaş se adună românii care timp de aproape două secole au fost despărţiţi. Biserica noastră, iată, îi uneşte pe mulţi cei care vor să audă sfintele cuvinte în limba strămoşilor’, a declarat pentru AGERPRES părintele Boian Aleksandrovici. El a vorbit despre viaţa sfinţilor şi a spus că ridicarea primei biserici închinate acestor sfinţi a marcat biruinţa binelui asupra răului, sfântul lăcaş trecând de la sfinţire prin multe coşmaruri şi avataruri pe care, datorită rugii credincioşilor, le-a învins. Liderul românilor din regiune, preşedintele Comitetului Drepturilor Omului, Duşan Prvulovici, a precizat pentru AGERPRES că preotul Boian Aleksandrovici este un martir, el luptând pentru salvarea construcţiei, ameninţată de autorităţile locale cu demolarea, lucru pentru care a şi fost condamnat la închisoare de o instanţă de judecătorească. ‘De aceea, ori de câte ori avem ocazia, venim la biserică să ne arătăm credinţa şi să-i mulţumim pentru tot ce a făcut pentru fiinţa românească, pentru identitatea noastră’, a spus Prvulovici. Biserica din Malainiţa se află la aproximativ 15 kilometri de oraşul Negotin. În anul 2008, tot aici s-a sfinţit piatra de temelie a celui de-al doilea lăcaş de cult românesc al cărui hram va fi Sf. Niceta de Remesiana, prima biserică urmând a fi transformată în mănăstire. La sfârşitul secolului 19, în regiunile istorice Timoc, Morava, Homolie şi sudul Dunării existau în jur de 80 de biserici în localităţile cu populaţie majoritar românească şi aproape 15 mănăstiri. În prezent, în Timoc şi Valea Moravei au fost ridicate de Întâi Stătătorul Protopopiatului ‘Dacia Ripensis’, Boian Aleksandrovici, patru biserici noi şi s-au înfiinţat 19 parohii.AGERPRES/(editor: Ionuţ Mareş) Redactori: /cop/ciu/ion | ID: 3819543 | Data: 2014-11-21 16:27:34 | Slug: Serbia-Malainiţa-români-biserică

 

1121 14:58:56 (Coresponenţă) Centru cultural pentru românii din nord-estul Serbiei

Kladovo, 21 nov – Trimisul special al AGERPRES, Florian Copcea, transmite: În oraşul sârbesc Kladovo a luat fiinţă un Centru Cultural Românesc, destinat minorităţii naţionale româneşti din regiunea transfrontalieră Techia-Prahovo. ,,Acest lucru a fost posibil prin promovarea în acest an a unui proiect finanţat de Departamentul Politici pentru Relaţia cu Românii de Pretutindeni a cărui valoare se ridică la 50.000 lei’, a declarat vineri pentru AGERPRES preşedintele Asociaţiei pentru tradiţie şi cultură a românilor ,,Dunărea’, Tihan Matasarevici. Potrivit sursei citate, noua instituţie creată pentru românii din Serbia de nord-est îşi propune să iniţieze permanent manifestări culturale care să contribuie atât la conservarea identităţii, cât şi la redeşteptarea fiinţei naţionale româneşti. ,,O primă acţiune organizată, care se bucură de o largă audienţă în rândul etnicilor români, este inaugurarea unei expoziţii etnografice. Avem aici expuse piese din vechime, de uz caznic şi gospodăresc, care au aparţinut străbunilor noştri din cele 22 de sate cu populaţie românească arondate oraşului Kladovo ‘, a afirmat Matasarevici. El a arătat că unica instituţie de cultură românească din sudul Dunării va găzdui în perioada care urmează întâlniri cu oameni de cultură din România şi din comunitatea românească din Serbia, lansări de carte, chiar şi mini-spectacole folclorice. ,,Din această săptămână vom reîncepe cursurile de limba română. Avem în jur de 20 de solicitări prin care ni se cere să reluăm învăţarea limbii române’, a spus Matasarevici. În opinia sa, până la sfârşitul anului 2014, la Centrul Cultural Românesc Kladovo din Republica Serbia tinerii români vor putea viziona şi filme documentare şi de scurt-metraj, pentru cunoaşterea istoriei şi valorilor neamului românesc.AGERPRES/(editor: Ionuţ Mareş) Redactori: /cop/gic/ion | ID: 3819303 | Data: 2014-11-21 14:58:56 | Slug: Serbia-Kladovo-români-proiect

 

1121 14:31:00 (Corespondenţă) S-a deschis prima bibliotecă publică românească din oraşul sârbesc Kladovo

Kladovo, 21 nov – Trimisul special al AGERPRES, Florian Copcea, transmite: Prima bibliotecă publică românească din oraşul sârbesc Kladovo s-a deschis vineri. Coordonatorul respectivului aşezământ cultural din Serbia de nord-est, Tihan Matasarevici, a declarat pentru AGERPRES că deocamdată biblioteca dispune de un fond de carte de aproximativ 1.800 titluri, cea mai mare parte provenind dintr-o donaţie a Bibliotecii Judeţene ‘Alexandru şi Aristia Aman’ din Craiova. ,,Beneficiarii acestei bibliotecii sunt etnicii români care trăiesc în cele 22 de localităţi riverane Dunării’, a afirmat Matasarevici. În acest context, el a arătat că pentru început în rafturile bibliotecii se găsesc manuale şcolare destinate cursurilor primare şi cărţi de beletristică româneşti şi universale. ,,Cărţile vor fi împrumutate iubitorilor de slovă românească pe bază de fişă. Am convenit ca fiecare titlu de carte să fie înapoiat în două săptămâni pentru a le permite şi altor cititori să beneficieze, prin rotaţie, de ele’, a adăugat Matasarevici. La rândul său, reprezentanta bibliotecii, Jenica Vâţă, a precizat pentru AGERPRES că acţiunea de dotare a bibliotecii minorităţii naţionale româneşti din Republica Serbia face parte din programul iniţiat de omul de cultură Lucian Dindirică, managerul instituţiei craiovene. ,,Noi am donat cărţi şi pentru românii din Bulgaria, Republica Moldova, Italia şi SUA. În perioada care urmează un transport de carte românească va ajunge şi în Spania’, a spus Vâţă. Ea a adăugat că mai multe sute de cărţi au intrat şi în inventarul bibliotecii Protopopiatului ,,Dacia Ripensis’ din Timoc, Serbia, întâistătătorul acestuia fiind părintele-martir Boian Aleksandrovici. ,,Ne-am propus să iniţiem şi un bibliotecar în tainele gestiunii cărţii, care să ştie cum să prelucreze o carte, după ce criterii să o aşeze în rafturi şi când o distribuie cititorilor şi atunci când i se înapoiază’, a încheiat Vâţă. AGERPRES/(editor: Tudor Martalogu) Redactori: /cop/ang/tud | ID: 3819195 | Data: 2014-11-21 14:31:00 | Slug: Serbia-Kladovo-români-bibliotecă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *